Wiedeń dla zaawansowanych

Dla zaawansowanych muzycznie:
Chyba każdemu chyba Wiedeń kojarzy się jednoznacznie z muzyką - to tutaj, krócej lub dłużej, przebywali niemal wszyscy kompozytorzy. Dzisiaj parki miasta i place są pełne wspomnień o wirtuozach pięciolinii. Niemal na każdym rogu znajduje się pomnik czy pamiątkowa tablica a w zachowanych mieszkaniach mistrzów zorganizowane są muzea w których spotykamy wielkich kompozytorów: Haydna, Mozarta czy Beethovena. Jednak bez wątpienia „królem” muzycznej sceny jest Johann Strauss: Jego nieśmiertelne kompozycje są wszechobecne - dzisiaj nie ma balu bez walca. Dzięki Johannowi Straussowi walc z przedmieść trafił po Kongresie Wiedeńskim na parkiety dworskie a jego orkiestra rozsławiła go szybko w czasie światowych koncertów tak bardzo, że słynna melodia „Nad pięknym modrym Dunajem” traktowana jest do dzisiaj jako nieoficjalny hymn Austrii!Jeśli ktoś chciałby sprawdzić swój talent kompozytorski i dyrygencki powinien zajrzeć do Domu Muzyki gdzie nowoczesne technika nagranie własnej płyty, komponowanie utworów a elektroniczna batuta pozwala dyrygować orkiestrą filharmoniczną na wielkim ekranie (zależności od talentu można dostać brawa albo być wygwizdanym..) Oczywiście powinniście Państwo zajrzeć koniecznie także na Zentralfridhof – Cmentarz Centralny gdzie spoczywają wszyscy wielcy.  Każdego wieczoru staniecie Państwo przed tym samym dylematem: dokąd pójść? Możliwości są niemal niewyczerpane. Na zainteresowanych czeka kilkadziesiąt muzycznych i teatralnych adresów: sale koncertowe, operowe, musicalowe a w licznych klubach światowe trendy muzyczne.

Dla zaawansowanych muzealnie  
Do zwiedzania wiedeńskich muzeów trzeba mieć żelazną kondycję. Według oficjalnego spisu obejmującego oprócz znanych adresów także kameralne, małe ekspozycje muzealne w mieście jest ponad 250 adresów do odwiedzenia!! Dwie najsłynniejsze i najbogatsze kolekcje muzealne to Muzeum Historii Sztuki i Muzeum Historii Natury. W pierwszym z nich udało się zgromadzić pod jednym dachem ogromną kolekcję kompletowaną przez kilka pokoleń Habsburgów (czwarta co do wielkości galeria Europy). W drugim jest prawie wszystko co związane z natura (zbiory muzeum to ponad 20.mln eksponatów) od ruchomego szkieletu dinozaura przez nowoczesne planetarium do teatru mikrobów oglądanych pod mikroskopem elektronowym. W sumie w Wiedniu jest ponad 20 muzeów na światowym poziomie. Większość z nich znajduje się w obrębie Ringstrasse. Zresztą sama ulica jest jednym wielkim architektonicznym open air muzeum miasta i weszła na stałe do architektury pod pojęciem „Styl Ringstrasse”. W 2015 roku bulwar obchodził swą okrągłą 150 rocznicę istnienia. W ostatnich latach miasto promuje się także jako oaza nowoczesności - stało się to możliwe dzięki powstaniu MQ – MuseumsQuartier -Dzielnicy Muzealnej, która znajduje się w dawnych cesarskich stajniach i stanowi kompleks muzealny. Tutaj ściana w ścianę stoją Muzeum Sztuki Nowoczesnej, wiedeński oddział Muzeum Ludwiga, Muzeum Leopolda, Hala Sztuki i Centrum Architektoniczne. Jeśli ktoś szuka tematów specjalnych i unikalnych to Muzeum Kryminalistki, Muzeum Kul Śnieżnych, Muzeum Pogrzebowe, Muzeum Fałszerstw czy Muzeum Skrzynek dla Czarodziejów, Cegieł, Ogrzewania itd. zapraszają.  

 

 

Dla zaawansowanych degustatorsko:
Wiedeńczycy nie maja zwyczaju odwiedzania się w domach - tutaj miejscem spotkań są kawiarnie. Kawiarnia jest odpowiednia zawsze: gdy jest zimno i gdy bezlitośnie pali słońce, przed praca i po pracy, wcześnie rano i późno w nocy. O każdej porze dnia (i nocy) czeka tutaj karta z lokalnymi rarytasami i specyficzną atmosferą. Od południa także w kawiarnianych kuchniach wysmażane są ogromne sznycle (urosły one w międzyczasie do rangi symbolu miasta mimo iż formalnie pochodzą z Mediolanu), i są podstawą każdego lunchu Oczywiście słodyczy nie brakuje - w końcu z deserów słynie Wiedeń. Strucla jabłkowa jest ukochanym deserem Wiedeńczyków i w wersji z lodami oraz sosem waniliowym absolutnym hitem dla każdego, bez względu na wiek (ku zmartwieniu niektórych gości, znany w Polsce sernik po wiedeńsku - nie został jeszcze w Wiedniu wynaleziony..) W każdej kawiarni jest długa lista kawy (nawet 28 pozycji) – najpopularniejsza jest kawa Melange, która pasuje do każdej pory dnia. Delektując się kawą  także poznamy miasto i jeszcze lepiej jago mieszkańców. Z okien kawiarni Schwarzenberg, Prückerl czy Landtmann mamy imponująca panoramę Ringu gdzie na tle wspaniałych zabytków architektonicznych, w kolumnie samochodów człapią spokojnie fiakry ciągnąc dostojnie stylowe dorożki.