Burgenland

Burgenland
Najmłodszy kraj związkowy Austrii o powierzchni 3.995 km2 zamieszkały przez 270.000 osób. Burgenland to historyczna część Węgier - dopiero na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat dopasowano struktury socjalne, zarządzania oraz szkolnictwa do systemu austriackiego. Wielu mieszkańców Burgenlandu pracuje w Wiedniu dzięki czemu ekonomiczne zacofanie regionu jest już historią (przyczyniły sie także do tego miliony Euro, które wpłynęły z budżetu Unii Europejskiej) Jak złożona jest historia Burgenlandu świadczą audycje radia regionalnego nadawane w trzech językach: niemieckim , chorwackim i węgierskim. Przez stulecia ścierały sie tutaj wpływy różnych kultur. Od XVI w. silna była mniejszość chorwacka a terytorialnie obszar należał do arystokracji węgierskiej mówiącej po niemiecku. Region wiele ucierpiał w czasie najazdów tureckich, miejscowości zostały kompletnie zniszczone a ludność wymordowana lub uprowadzona. Po I Wojnie Światowej, w 1921 roku przyłączono te tereny do Austrii. Mnóstwo jest tutaj zamków i twierdz (pod względem ilości teren ten jest w czołówce światowej) kilka ośrodków termalnych i rezerwatów przyrody. Warto zajrzeć nad "Morze wiedeńczyków" - jezioro Neusiedlersee, odwiedzić scenę wodną w Mörbisch, stare Rust z pięknym kościółkiem rybackim i "Mały Wersal" w Eisenstadt oraz przenieść się w świat przeszłości spacerując korytarzami kamieniołomu St. Margarethen.

Stekovics
Zdumienie biskupa było spore gdy jego zaufany pracownik i pedagog zdecydował się na porzucenie doskonałej posady aby chodować warzywa…Niemal z całego świata zebrane nasiona pomidorów, ogórków, chili i papryki był początkiem nowego rozdziału w życiu Erwina Stekovics. Dzisiaj średnio 30.000 osób odwiedza rocznie jego 30 hektarowe gospodarstwo w „poszukiwaniu zaginionego smaku“ (tak głosi motto właściciela). Jabłonie, orzechy, morele i inne gatunki uzupełniają bogatą paletę smaków. Doskonali kucharze kreują coraz to nowe recepty a generalna zasada głosi:“nie tracić witamin“

Park Narodowy Neusiedlersee
Jeden z największych „ptasich rajów“ Europy  to Jezioro Neusiedlersee gdzie można obserwować dziesiątki odmian kaczek i gęsi. Solne podłoże, bardziej niż ludzie, doceniają ptaki, które zakładają tutaj setki gniazd. Rejon jeziora to dla ornitologów wymarzone miejsce obserwacji z przygotowanymi ambonami obserwacyjnymi. To unikalne w tej części Europy stepowe jezioro jest obrośnięte szerokim 5 km pasem sitowia. Aby pas ten nie poszerzał się zbytnio już wiosną  wypasane są tutaj stada bawołów, koni i osłów. Upały latem zamieniają teren okalający jezioro w step a jesienią w niedostępne bagno. Chłodne zimy i upalne lata stwarzają doskonale warunki dla winorośli a tutejsze czerwone wina należą do najlepszych w Europie!! Najlepiej będzie wycieczkę tutaj zorganizować konno, pieszo lub na rowerach.

Pogranicze węgierskie to zupełnie inny od reszty kraju rejon Austrii – poznacie Państwo jego specyfikę i geograficzną odmienność udając sie z na wyprawę przez „klasyczny” Burgenland.
Całodniowa trasa powinna prowadzić przez romantyczne miejscowości po węgierskiej i austriackiej stronie Neusiedlersee gdzie w malowniczych, średniowiecznych miasteczkach jak np. Sopron i Rust zatrzymał się czas. Na trasie będą tez dwa absolutnie nietypowe kamieniołomy z muzyczną tradycją: st. Margareten i Fertorakos oraz park etnograficzny w Mönchhorf. W stolicy tego kraju związkowego Eisenstadt zajrzeć należy do pałacu rodziny Esterhazych tzw „Małego Wersalu” i do nietypowego kościoła Bergkirche z mauzoleum Józefa Haydna.. Na zakończenie dnia koniecznie degustacja wyśmienitego miejscowego wina i kolacja przy dźwiękach cygańskiej muzyki.
Czy trafnie region Burgenlnd nazwany jest „kraina zamków” przekonacie się Państwo w ramach całodniowej wyprawy szlakiem twierdz i pałaców tego regionu...

Trasa prowadzi pomiędzy twierdzami i rezydencjami pogranicza austriacko-węgierskiego gdzie mimo wielu zniszczeń, nadal znajduje się sporo zamków i pałaców. W czasie  wycieczki zobaczyć należy Halbturn –  najpiękniejszy barokowy pałac Burgenlandu należący niegdyś do cesarzowej Marii Teresy z ciekawą kolekcją obrazów. Esterhazę – pałac, który był  prywatną rezydencją książąt Esterhazy w Eisenstadt oraz dwie imponujące twierdze: Forchtenstein – przebudowany średniowieczny zamek obronny i Lockenhaus - XIII wieczną twierdzę obronną.

 

Najciekawsze miejscowości Burgenlad


Eisenstadt - stolica landu z pięknym Pałacem Esterhazych zwanym "małym Wersalem"

Forchtenstein - przebudowany średniowieczny zamek obronny

Lockenhaus - XIII wieczny zamek obronny pełen historii Templariuszy

Jezioro Nezyderskie - jedyne stepowe jezioro Europy, Park Narodowy

Rust - romantyczne, miasteczko pięknym średniowiecznym kościołem "Fischerkirche"

St. Margareten - interesujący, kamieniołom z czasów rzymskich, letnia scena operowa