Informacje praktyczne

JAK DOJECHAĆ 

SAMOLOTEM – z Polski to zaledwie 40 min. lotu z Krakowa. Bezpośrednie połączenia  mają miasta Kraków, Warszawa i Gdańsk . Lotnisko Schwechat (położone kilka kilometrów za miastem ) ma świetnie połączenia zarówno z Wiedniem jak i z Bratysławą. Do Wiednia pasażerów zabierają pociągi (co 15 min.) i autobusy (co pół godziny) oraz wiele firm transferowych. Cena dojazdu do centrum miasta koleją od 4,20€ autobusem od 5€.

POCIĄGIEM – z Polski zatrzymują się na Dworcu Głównym HAUPTBAHNHOF położonym 2 km. od centrum miasta. Bezpośrednie połączenia z Wiedniem mają Gdynia, Warszawa i Katowice (oraz miasta na trasie) . Podróż z Katowic do Wiednia trwa 4h 20 min. 

AUTOBUSEM  - stałe, bezpośrednie połączenia mają Kraków i Katowice czas transferu ok. 6,5h Autobusy najczęściej dojeżdżają  w rejon dworca Hauptbahnhof.

SAMOCHODEM – z Gorzyczek na południowej granicy Polski  przez Czechy przejazd do Wiednia trwa zaledwie 3,5h. O godzinę dłużej jedzie się z Jabłonki przez Słowację do Wiednia. Gdy wyruszycie Państo po śniadaniu obiad można zjeść już w Wiedniu.

GDZIE ZAMIESZKAĆ

Hotele i pensjonaty
Najpraktyczniej ale i najdrożej jest zamieszkać w centrum wówczas w zasięgu spaceru ma się najważniejsze zabtyki Wiednia.

Komunikacjnie doskonałym adresem zakwaterowania jest dworzec Hauptbahnhof – wokół dworca jest doskonała baza hotelowa (od hosteli i apartament ow po 4 gwiazdki) i gastronomiczna (kilkanaście możliwości na samym dworcu od 6.00 do 24.00)  

Kto przyjeżdża na dłużej i che połączyć urlop w mieście ze zwiedzaniem  powinien poszukać adresów na obrzeżu miasta – Lasek Wiedeński, winnice Neustift lub Grinzing  oraz rejon Alte Donau to adresy  w zieleni. 

Zasada w mieście im bliżej stacji metra położony jest adres zamieszkania tym szybciej przemieszczacie się Państwo przez miasto (pokonanie tego samego odcinka tramwajem czy autobusem wydłuża podróż trzykrotnie). Ponieważ niemal wszystkie atrakcje Wiednia położone są przy stacajach metra oszczędzicie Państwo sporo czasu.  

Hotele
Każdy chyba z ponad 450 hoteli Wiednia ma swój indywidualny czar i atmosferę. Te najpiękniejsze i historyczne w dawnych rezydencjach pałacowych jak i te skromne w cichych uliczkach miasta daleko od centrum. Jedne odzwierciedlają luksus i elegancję inne pragmatyzm i funkcjonalność. Duże i popularne lub małe i kameralne - każdy w Wiedniu znajdzie hotel dla siebie!
www.booking.com    www.hrs.com

Apartamenty
Aby zamieszkać w Wiedniu i swobodnie poruszać się po jego najciekawszych zakątkach, nie trzeba wcale wydawać setek euro na noclegi w hotelach gdyż łatwo można znaleźć także tanie wakacyjne mieszkanie do wynajęcia. W ofercie znajdują się apartamenty różnej wielkości, w których bez problemu mieści sie zarówno podróżująca para jak i rodzina z dziećmi czy grupa przyjaciół.

Są to często kompletnie wyposażone mieszkania, które pozwalają na niezależność.  Możliwosc samozaopatrzenia to rozsądne granice finansowe i dodatkowo realizacja własnych przyzwyczajeń kulinarnych czy diet. Apartament to „własny dom na urlopie” duża szansa, że właściciel podpowie Państwu co w najbliższej okolicy należy odwiedzić aby zakosztować prawdziwie wiedeńskiego klimatu.
www.airbnb.at

Schroniska
Dla tych którzy lubią gwarną atmosferę, młodych ludzi i towarzystwo globetrotterów (i tym którym nie przeszkadza tłum uczniów na śniadaniu) Wiedeń oferuje kilkanaście schronisk młodzieżowych. 

BRIGITTENAU – duży hostel nad Dunajem  https://www.oejhv.at/jugendherbergen/wien/1200vienna/
1200 Friedrich Engels Platz 24   Tel. 00431 33282940

HÜTTELDORF – średniej wielkości hostel  po zachodniej stronie miasta blisko Schönbrunn
http://www.hostel.at/hostel-wien-huetteldorf/
1130 Schlossbergstrasse 8  Tel.00431 8771501

WILHELMINENBERG jedno z najlepszych schronisk Europy , wspaniała panorama miasta
http://www.hostel.at/palace-hostel-wien/
1160 Savoyenstrasse 2  Tel. 00431 4858503-700

A&O HOTEL  sieciowe duże hostele z dwoma dobrmi adresami w Wiedniu
https://www.aohostels.com/at/wien/

WOMBATS  sieciowy hostel z dwoma dobrze leżącymi adresami w Wiedniu  
https://www.wombats-hostels.com/vienna/

Kemping
Dla tych którzy chcą w mieście pozostać blisko natury, zabrać ze sobą zwierzęta i sprzęt sportowy miasto ma dobrze wyposażone kampingi.
 www.wiencamping.at

CAMPING WIEN WEST – w Lasku Wiedeńskim po zachodniej stronie miasta. Całoroczny.
1140 Hüttelbergstrasse 80

CAMPING WIEN SÜD – na południu miasta w dawnym parku pałacowym.
1230 Breitenfurterstrasse 269

CAMPING NEUE DONAU – nad Dunajem,  w pobliżu parku narodowego Lobau Donau Auen
1220 Am Kaisermülendamm 119