Okolice Wiednia / programy dla grup

Trasy jednodniowe

Wieden - Tuln - Krems- Duernstein - Dolina Wachau
Długość trasy: 198 km.
Naszej trasie wzdłuż Dunaju towarzyszą łagodne, porośnięte lasem i winoroślą stoki tworzące malownicze kulisy dla średniowiecznych miasteczek i barokowych klasztorów - Nasza trasa wiedzie do imponującego klasztoru Goettweig skąd rozciągająca się stamtąd przepiękna panorama Doliny Wachau. W Krems, znanego jako miejsce produkcji "Musztardy Kremskiej" powitają nas średniowieczne mury i zabudowa miasta słynnego ze swej wspaniale zachowanej starówki. Kolejne przystanki na naszej trasie to Dürnstein i historia uwięzionego tam Ryszarda Lwie Serce oraz barokowy klasztor Melk z historią opisaną w powieści Umberto Ecco "Imię Róży". Na zakończenie  programu zajrzymy w tradycyjnej Heuriger - winiarni aby przy kieliszku tutejszego wina podsumować wrażenia dnia.
(Fakultatywnie możliwość picnicku w romantycznych ruinach twierdzy lub wycieczka statkiem po Dunaju)

Wieden - Mayerling - Heiligenkreuz - Baden - Mödling
Długość trasy: 72 km.
Trasa nasza wiedzie przez malownicze miejscowości położone w Lasku Wiedeńskim - to tutaj znajduje się przepiękny kompleks Klasztorny Heiligenkreuz. Tutaj, w sarkofagach, spoczywaja doczesne szczątki pierwszych władców Austrii - Babenbergów. Nieopodal w Mayerlingu rozegrała się, niewyjaśniona po dzień dzisiejszy tragedia - Arcyksiążę Rudolf popełnia wraz z Marią Vetschera samobójstwo... Malownicza dolina Helenental zaprowadzi nas do uzdrowiska Baden, które już dawni Rzymianie odkryli dla kąpieli kuracyjnych - ciekawa zabudowa, piękny park z muszlą koncertową i wspaniałe Kasyno zapraszają na krótki spacer...Kolejne miejsce na naszej trasie to miasteczko pełne zabytków i historii Mödling oraz imponujący zamek Lichtenstein. Na zakończenie programu degustacja wina w licznych tutaj winiarniach.
(Fakultatywnie możliwość zwiedzania Grot Hinterbrühl - dawna kopalnia gipsu, z największym podziemnym jeziorem Europy)

Wieden - Eisenstadt - Rust - Moerbisch - St.Margareten
Długość trasy: 191 km.
Nasza trasa wiedzie nad jezioro Nezyderskie pierwszy przystanek będzie w Eisenstadt aby zobaczyć "Mały Wersal"- tak określany jest piękny Pałac Esterhazy, zobaczymy ciekawy Bergkirche z Mauzoleum Haydna oraz kilka innych zabytków - kolejny punkt to Rust z pięknym Kościółkiem Rybackim oraz Morbisch ze swą Areną Wodną. Kamieniołom St. Margareten to prastare miejsce kultu. Tutaj kiedyś wydobywano wapień do budowy wiedeńskiej katedry św. Szczepana. Obecnie kamieniołom stanowi zdumiewającą atrakcję turystyczną - można także wziąć udział w odbywających sie tutaj przedstawieniach operowych i scenach pasyjnych. Na zakończenie wycieczki odwiedziny w tradycyjnej winiarni z węgierską muzyką i doskonałym winem.
(Fakultatywnie wycieczka statkiem po jeziorze i przejażdżka zaprzęgami konnymi przez park krajobrazowy)

Wieden - St.Poelten- Mariazell- Neuburg - Semmering
Długość trasy: 294 km.
Pierwszy przystanek to stolica Austrii Dolnej St.Pölten - imponująca barokowa starówka najstarszego miasta Austrii, którego nazwa wywodzi się od istniejącego tam przed wiekami klasztoru św. Hipolita. Następną część trasy do Mariazell pokonamy kolejką wąskotorową aby móc podziwiać wspaniałą alpejską panoramę rezerwatu Ötscher. Mariazell to urocza miejscowość i najbardziej znany ośrodek pielgrzymkowy Austrii - nazywana bywa często "Austriacką Częstochową". Malowniczo położona, otoczona górami przypomina narciarski kurort i rzeczywiście staje się nim zimą, gdy ruszają wyciągi... Kolejne przystanki to Neuburg ze swą długą i interesującą historią oraz dawnym klasztorem oraz Mürzuschlag i Semmering - miejscowości są mocno związane ze sportami zimowymi a dodatkowo oferujące sporą dawkę historycznych emocji i piękne widoki... Na zakończenie programu przejazd do Gumpoldkirchen i odwiedziny w winiarni z muzyka, gdzie przy lampce wina można będzie powspominać...

Programy pielgrzymkowe:

Austriacka „Via Sacra” - program całodzienny  Długość trasy: 324 km.
Trasa „Via Sacra” z Wiednia do Mariazell uważana jest za najstarszy szlak pielgrzymkowy Austrii. Już w średniowieczu, wkrótce po założeniu Mariazell w 1157 roku, wędrowali tędy liczni pątnicy. Aktualnie, gdy idea pielgrzymowania ponownie przeżywa renesans, także na tym starym szlaku liczącym sobie ponad 800 lat historii nastąpiło spore ożywienie. Przejście trasy na piechotę zajmuje cztery dni i prowadzi przez malownicze tereny z dala od turystycznych szlaków. Wersja autokarowa z postojami w: Heiligenkreuz, Klein Mariazell, Lilienfeld, Annaberg i Mariazell to jeden pełen dzień.  

Austriacka droga św. Jakuba – program całodzienny Długość trasy: 250 km.
Od XI wieku pielgrzymi z całej Europy wędrują do Santiago de Compostella gdzie znajduje się grób Jakuba - jednego z ulubionych uczniów Chrystusa zamordowanego za panowania Heroda w 44 roku. Jest to jedno z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych do którego wiodą drogi przez całą Europę. Austriacka trasa „Drogi Jakuba” prowadzi ze wschodu na zachód kraju w 28 etapach. Przedstawiona poniżej trasa jest skróconą wersją początkowych 5 etapów którą można autokarem pokonać w ciągu całodniowej pielgrzymki i prowadzi przez: Herzogenburg, Göttweig, Aggsbach, Melk, Maria Taferl.   

 

Trasy dwudniowe
 

1. Wiedeń – Dolina Wachau – Waldviertel   
2. Wieden - Lasek Wiedeński - Burgenland
3. Wieden - Salzburg - Salzkammergut

Przedstawiona poniżej trasa pozwala na zapoznanie się w 1 dniu ze stolicą kraju ia w kolejne 2 dni  z pięknymi krajobrazowo terenami leżącymi  poza Wiedniem.

Wersja 1. Wiedeń Dolina Wachu Waldviertel

1 dzień: Wiedeń Zaczynamy poznawanie Wiednia od panoramy miasta z obrotowej Wieży Dunajskiej. Następnie zobaczymy nietypowy kościół przy ONZ oraz zrobimy krótką przerwę na Praterze (najstarsze wesołe miasteczko Europy) zatrzymamy się też pod nietypowym domem zrealizowanym według pomysłu  Hundertwassera i przejedziemy Ringiem obok najsłynniejszych budowli miasta: Opera, Hofburg, Parlament, Ratusz, Kościół Wotywny. Następnie pałace Belweder i Schoenbrunn – zwiedzanie wnetrz, spacer przez ogrody. Popołudnie czas wolny. Wieczorem przejazd na Kahlenberg i Grinzing gdzie będzie kolacja przy muzyce w jednej z winiarni. Przejazd do hotelu

2 dzień: Dolina Wachau Zaczynamy naszą przygodę z Doliną Wachau od zwiedzania „idealnego zamku średniowiecznego”- imponującej, romantycznej twierdzy hrabiego Wilczka w Korneuburg. Kolejnym punktem będzie piękny, średniowieczny Krems ze swą wspaniale zachowaną starówką oraz bramą miejską i fragmentami murów obronnych. Po spacerze przez zakamarki Kremsu ruszymy na „zdobywanie” twierdzy w Dürnstein gdzie w XII wielu był uwięziony Ryszard Lwie Serce. Po południu udamy się do ciekawego kościoła św. Michała gdzie w kaplicy cmentarnej przechowywane są „trumny wielkorotego użytku” z czasów reform józefińskich a w Spitz odwiedzimy nietypowe muzeum żeglugi. Przed wyjazdem na nocleg zajrzymy do obronnego kościoła w Weissenkirchen. Oczywiście po trudach zwiedzania będzie czas w miejscowym lokalu na kolację i słynne wina z Doliny Wachau.

3 dzień: Waldviertel Historyczny nazwa tej części Dolnej Austrii „Waldviertel” oznacza dokładnie „leśna kwarta“ i naszej malowniczej trasie będą towarzyszyły wspaniałe lasy i piękne miejsca, które tylko dlatego nie są „hitami” turystycznymi z pierwszych stron folderów bo znajdują się daleko od popularnych tras zwiedzania. Dzisiaj pozwolimy sobie na unikalne i zaskakujące miejsca, które zachowały swój autentyczny charakter dzięki swemu przygranicznemu położeniu. Usłyszycie państwo historię wyludnionych wiosek w rejonie Allensteig. Zobaczymy mistyczne kamienie, które przed wiekami były ołtarzami ofiarnymi. Zajrzymy do największych piwnic kraju, które powstały na przestrzeni stuleci jako schrony przed wrogami. Oczywiście nie zabraknie także znajdujących się tutaj licznie twierdz, warowni i kościołów opowiadających o bogatej historii tego terenu.  

Wersja 2.  Wieden - Lasek Wiedeński - Burgenland

1 dzień: Wiedeń Zaczynamy pozawanie Wiednia od panoramy miasta z obrotowej Wiezy Dunajskiej. Następnie zobaczymy nietypowy kościół przy ONZ oraz zrobimy krótką przerwę na Praterze (najstarsze wesołe miasteczko Europy) zatrzymamy się też pod nietypowym domem zrealizowanym według pomysłu  Hundertwassera i przejedziemy Ringiem obok najsłynniejszych budowli miasta: Opera, Hofburg, Parlament, Ratusz, Kościół Wotywny. Następnie pałace Belweder i Schoenbrunn – zwiedzanie wnetrz, spacer przez ogrody. Popołudnie czas wolny. Wieczorem przejazd na Kahlenberg i Grinzing gdzie będzie kolacja przy muzyce w jednej z winiarni. Przejazd do hotelu

2 dzień: Lasek Wiedeński Całodniowa wycieczka przez Lasek Wiedenski. Kąpielisko Baden znane już w czasach rzymskich, Dolina Helenental, przepiękny kompleks Klasztorny Heiligenkreuz gdzie w sarkofagach, spoczywaja doczesne szczązki pierwszych władców Austrii - Babenbergów. Nieopodal w Mayerlingu rozegrała się, niewyjaśniona po dzień dzisiejszy tragedia Arcyksiecia Rudolfa i Marii Vetschery. Po południu odwiedziny w Hineterbrühl gdzie znajdzje sie w dawnych kopalniach gipsu największe podziemne jezioro Europy. Następnie przejazd do warowni Liechtenstein i spacer przez Mödling. Kolacja w słynnym os średniowiecza z doskonałego wina Gumpoldskirchen gdzie znajdują się urokliwe winiarnie. Nocleg

3 dzień: Burgenland Wyjazd nad jezioro Nezyderskie (lista UNESCO - rezerwat przyrody). W stolicy Bundeslandu Eisenstadt znajduje sie "Mały Wersal" /piękny Pałac rodziny Esterchazy/ oraz kilka pięknych zabytków - np. Bergkirche z Mauzoleum Haydna. Malownicze Rust z pięknym kościółkiem Rybackim oraz Morbisch ze swą Areną Wodną. Wspaniały kamieniołom St. Margareten to prastare miejsce kultu i miejsce gdzie niegdyś wydobywano wapień do budowy wiedeńskiej katedry św. Szczepana. Obecnie kamieniołom stanowi popularną atrakcję turystyczną. Można tutaj wziąć udział w odbywających się corocznie latem przedstawieniach operowych i wystawianych co pięć lat scenach pasyjnych. Po południu odwiedzny w Mörbisch - możliwość wycieczki statkiem po jeziorze lub przejażdżki zaprzęgami konnymi przez park krajobrazowy.

Wersja 3.  Wieden - Salzburg - Salzkammergut

1 dzień: Wiedeń Po przyjezdzie do Wiednia panorama miasta z obrotowej Wiezy Dunajskiej a następnie krótka wizyta na Praterze  (najstarsze wesołe miasteczko Europy) i pod nietypowym domem zrealizowanym według pomysłu  Hundertwassera. Przejazd Ringiem obok najsłynniejszych budowli miasta: Opera, Hofburg, Parlament, Ratusz, Kościół Wotywny. Spacer przez stare miasto. Następnie pałace Belweder i Schoenbrunn – zwiedzanie wnetrz, spacer przez ogrody. Popołudnie czas wolny. Wieczorem przejazd na Kahlenberg a nastepnie do wioski winiarzy Grinzing - kolacja przy muzyce w jednej z winiarni. Przejazd do hotelu

2 dzień: Salzburg Spacer po mieście m.in.: ogród i pałac arcybiskupi Mirabell, Getreidegasse – najstarsza i najpiękniejsza uliczka miasta (Dom Mozarta), Opactwo św. Piotra, Katakumby, Residenzplatz, pomnik Mozarta. Po południu zwiedzanie Hellbrunn – letniej, manierystycznej rezydencji książęcej ze słynnymi ogrodami z wodotryskami zaprojektowanymi w 1618 roku dla księcia arcybiskupa Markusa Sittikusa. Nocleg

3 dzień: Salzkammergut Odwiedziny w Bad Ischl – słynny adres pobytów wakacyjnych pary cesarskiej Franciszka Józefa i Sisi. Wycieczka do niepowtarzalnego miasteczka Hallstatt (miejscowość ta wpisana jest na Liste Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO). Przejazd do Traunkirchen i Gmund – spacer do zamku Orth na jeziorze.