Tarasy objazdowe

To co w Austrii najpiękniejsze – trasa szlakiem UNESCO (850 km)       
5 dni program z przewodnikiem

Ta pięciodniowa trasa przez Austrię to nie tylko absolutne hity kulturalne i artystyczne ale także wspaniała konfrontacja z absolutnie różnymi krajobrazami i zabytkami myśli technicznej, które znalazły się na  Światowej Liście Dziedzictwa Kultury.


1 dzień: Wiedeńska starówka i Palac Schönbrunn

Zaczynamy od imponującej panoramy starówki z ogrodów barokowej rezydencji Belweder a następnie składamy krótką wizytę pod bajkowym domem zrealizowanym według pomysłu artysty, hipisa Hundertwassera. Po tym pięknym wstępie koncentrujemy się na temacie wiodącym czyli zabytki UNESCO: Komentowany przejazd wiedeńską Ringstrasse, która dała nazwę stylowi architektonicznemu obok najsłynniejszych budowli miasta z XIX wieku. Spacer przez starówkę do katedry św. Szczepana a po czasie wolnym w centrum zwiedzanie wspaniałych komnat rezydencji Schönbrunn i czas wolny w ogrodach pałacowych. Przejazd do hotelu na nocleg.

2 dzień: Jezioro Nezyderskie – Semmering

Nasza całodniowa trasa prowadzi przezurocze miejscowości po austriackiej stronie Jeziora Nezyderskiego. Zajrzymy do malowniczego miasteczka Rust ze słynnym kościołem rybackim i nad wodna scenę w Mörbisch gdzie latem króluje opera. Poznacie Państwo historię tego unikalnego jeziora stepowego i może nawet uda nam się zobaczyć stada dzikich gęsi, które licznie mają tutaj swe lęgowiska. Popołudniową atrakcją będzie bez wątpienia podróż pociągiem– wybrany odcinek trasy jest  pełen wiaduktów i tuneli. Był to pionierski projekt z XIX wieku, który wpisano na listę UNESCO a architektura Belle Epoque górskiego kurortu Simmering do którego przyjedziemy to wspaniałe kulisy dla romantycznego spaceru.  

3 dzień: Semmering – Graz

Tylko kilka kroków przez Semmering już jesteśmy u sąsiadów w Styrii. Kolejny dzień spędzimy w Grazu – mieście nietypowym dla Austrii, którego „południową atmosferą” zachwyca się niemal każdy podkreślając, że miasto bardziej pasuje do Włoch niż do Austrii. Rewelacyjna panorama z Góry Zamkowej gdy stoi się pod Wieżą Zegarową nie ma sobie równych - będzie wstępem do naszych odkryć w stolicy Styrii. Zajrzymy oczywiście do zaskakującego architektonicznie Domu Sztuki i będzie czas na kawę w niemniej zdumiewającej kawiarni na  „wyspie”. Oczywiście nie brakie także wąskich uliczek starówki, pięknych placyków, dziedzińców i kamienic.

 


4 dzień: Hallstatt/ Dachstein i Salzburg

Dzisiaj wśród alpejskich krajobrazów udamy się do maleńkiego miasteczka, które przed tysiącami lat zapisało się w historii ludzkości jako „kultura halsztacka” a Chińczycy zafascynowani położeniem miasteczka w wersji 1:1 zbudowali kopię u siebie. Po trudach zwiedzania najstarszej kopalni soli świata udamy się do Salzburga na wieczorny spacer po mieście będzie m.in.: ogród i pałac arcybiskupi Mirabell, Getreidegasse – najstarsza i najpiękniejsza uliczka miasta (Dom Mozarta), Opactwo św. Piotra, Residenzplatz, pomnik Mozarta.

                                                  
5 dzień: Salzburg  – Dolina Wachau

Najpierw czeka nas wczesna wizyta w Hellbrunn – letniej, manierystycznej rezydencji książęcej ze słynnymi ogrodami z wodotryskami zaprojektowanymi w 1618 roku dla księcia arcybiskupa Markusa Sittikusa a następnie przejazd Doliną Wachau gdzie trasie wzdłuż Dunaju towarzyszą porośnięte lasem i winoroślą stoki, tworzące malownicze kulisy dla licznych średniowiecznych miasteczek i barokowych klasztorów. Melk znanym z powieści Umberto Ecco „Imię Róży”. Panorama Dürnstein – z malowniczymi ruinami twierdzy, w której był więziony Ryszarda Lwie Serce oraz foto stop przy barokowym klasztorze. Będzie też krótki postój w Krems aby zobaczyć średniowieczne mury i historyczną zabudowę miasta.

Inne wersje ciekawych tras objazdowych:

Wiedeń - Salzburg - Linz /600 km/

1 Dzień Wiedeń (Hofburg, Belweder, Katedra, Schoenbrunn, UNO, Grinzing) /30 km/
2 Dzień Wieden - Krems - Dolina Wachau - Dürnstein - Melk - Salzburg /300 km/
3 Dzień Salzburg (Mirabell, Hohe Salzburg, Hellbrunn) /20 km/
4 Dzień Salzburg - Salzkammergut - Wolfgangsee - Bad Ischl- Gmunden - Wels /150 km/
5 Dzien Wels - Steyer - Enns - Linz /100 km/

Wiedeń - Eisenstadt - Graz /400 km/

1 Dzień Wieden (Hofburg, Belweder, Katedra, Schoenbrunn, UNO, Grinzing) /30 km/
2 Dzień Wieden - Rust - Mörbisch - St.Margareten - Eisenstadt /80 km/
3 Dzień Eisenstadt - Wiener Neustadt - Semmering - Brück an der Mur - Graz /180 km/
4 Dzień Graz (Altstadt, Wieza Zegarowa, Mauzoleum, Zbrojownia) /20 km/
5 Dzień Graz - Twierdza Riegersburg - Termy Bad Blumau /90 km/