Steiermark / Styria

Styria

Drugi co do wielkości kraj związkowy Austrii z 1,2 mln mieszkańców. Najwyższy szczyt Dachstein jest równocześnie jedynym lodowcem Styrii. Tutaj znajduje się najsłynniejsze miejsce pielgrzymkowe Austrii - Mariazell nazywane często "Austriacką Częstochową". Nie bez przyczyny jest Styria określana jako "Zielone Serce Austrii" - wszystkie odcienie zieleni są tutaj do odnalezienia: malownicze drogi przez winnice, sady jabłoniowe, leśne dukty i nasłonecznione doliny. Wielbiciele koni doskonale znają adres Piber - tutaj właśnie przychodzą na świat słynne Lipicany. Specjalnością Styrii jest olej z pestek dyni - to "styryjskie złoto" tłoczone w 58 olejarniach nobilituje sałatki do rangi przysmaków. Historyczna rola Styrii była zawsze podwójna: pomost kulturowy i twierdza na pograniczu między wschodem a zachodem - tutejszy zamek Riegesburg to nigdy nie zdobyta przez Turków twierdza zwana "opoką chrześcijaństwa". Styria to doskonałe miejsce relaksu - tutaj na wakacje przyjeżdżają Austriacy bo jest... najtaniej!! Wyśmienita regionalna kuchnia, winnice pełne szlachetnej winorośli, góry, olbrzymie połacie leśne, czyste rzeki, pięć ośrodków termalnych - słowem idylla na łonie natury. Kulturalna i sportowa oferta Styrii też jest bogata: wyścigi Formuły1, Festyn Narcyzów, Winobranie, Styryjska Jesień pełna imprez folklorystycznych i oczywiście kalendarz kulturalny stolicy. W 1999 roku Graz został wpisany na listę UNESCO, był jedyną stolicą kulturalną Europy w 2003 roku a rok wcześniej gospodarzem Światowego Kongresu Buddystów.

Graz
Stolica tego Bundeslandu to jedna z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek Europy. Góruje nad nią Schlossberg (Zamkowa Góra) ozdobiona ponad 600-letnią Wieżą Zegarową, którą mieszkańcy wykupili aby nie podzieliła losów murów obronnych gdy Napoleon w 1809 rozkazał je zlikwidować. Miasto posiada największy w Europie zbiór broni – ponad 30.000 eksponatów i chyba najbardziej niesamowity Dom Sztuki wyglądający jak ogromny organizm morskiego głowonoga. Ciąg dalszy tego typu wrażeń to „Murinsel“ czyli absolutnie nietypowa wyspa będąca kolejnym „pływającym organizmem“. Tuż za miastem renesansowy Pałac Eggenberg, to kopia hiszpańskiego Escorialu i równocześnie alegoria czasu i uniwersum czyli: 365 pokoi, 24 reprezentacyjne sale, w których znajdują się po 52 okna a każda z bocznych wież wskazuje jeden kierunek świata.

Lipizzaner
Ta rasa koni znana jest daleko poza granicami Austrii dzięki eleganckim piruetom jakie wykonują konie w czasie galowych pokazów. Wszystko zaczęło się ponad 400 lat temu w Lipicy (dzisiaj Słowenia) i po I wojnie światowej konie „zakwaterowano” w Köflach kontynuując i wzbogacając tradycję ujeżdżania w świecie jest jedynie 5 stadnin rozmnaża Lipizzany (tutaj przychodzi rocznie na świat 40-50 źrebiąt) ale tylko w Wiedniu konie tańczą!! Poprzez stulecia odpowiednio dobierano konie aby uzyskać preferowane cechy i dzisiaj gdy przychodzą na świat są zupełnie ciemnej maści a swą śnieżnobiałą barwę osiągają w wieku 7-10 lat.

Twierdza Riegersburg
Już podjazd pod zamek to mocne przeżycie – ogromna bazaltowa skała sterczy z doliny na wysokość 482m (15 minutowy spacer stromo pod górkę jest warunkiem dotarcia do wnętrza). Zbudowany w XI wieku zamek ma trzy kilometry murów obronnych, 11 bastionów i 7 bram. Niezdobyta nigdy twierdza była traumą i postrachem dla Turków i Madziarów przez wieki. Od 1822 należy do książąt Liechtenstein i często księżna we własnej osobie oprowadza po zamku prosząc aby tytułowac ją „Durchlaucht“.. Grozę wzbudza Muzeum Czarownic, które przypomina o setkach więzionych tutaj kobiet, które przez dziesiątki lat więziono, torturowano i mordowano...


Admont - imponujący kompleks klasztor Benedyktynów

Bad Aussee - historyczne miasteczko malowniczo położone wśród gór

Bruck an der Mur - historyczna starówka, zamek obronny

Eisenerz - olbrzymia, odkrywkowa kopalnia rudy żelaza

Graz - stolica landu, piękna, historyczna zabudowa

Mariazell - "Austriacka Częstochowa" pielgrzymkowa bazylika z cudowna statua

Neuberg - romantycznie położona miejscowość z pięknym klasztorem Cystersów

Riegersburg - imponujący zamek obronny z XVI w.

Seckau - kompleks klasztoru Augustianów