Rowerem przez Austrię

Rowerem przez Austrię
Jazda na rowerze po Austrii to prawdziwa przyjemność. Zwiedzanie na dwóch kółkach miast nie ma nic wspólnego z walką o przeżycie jak na polskiej ulicy. /w samym tylko Wiedniu wyznaczonych tras rowerowych jest ponad 850 km./ Warto zaopatrzyć się w mapy i specjalne przewodniki on-line dla rowerzystów gdzie jest szczegółowy opis trasy, skala trudności, polecane zajazdy, serwis, atrakcje itp. Generalnie przeważają trasy rowerowe o charakterze rodzinnym, ale pomyślano także o amatorach mocniejszych wrażeń: liczne są trasy dla zaawansowanych i dla wyczynowców gdzie na własne ryzyko można sprawdzić swe umiejętności.

Donauradweg - jedna z najlepiej znanych tras turystyki rowerowej w Europie. Na terenie Austrii (ok.400 km.) wiedzie m.in. przez malowniczy przełom Dunaju - Dolinę Wachau. Ta ścieżka rowerowa to pas asfaltu szerokości kilku metrów przeznaczony tylko dla rowerzystów. Od St. Georgen w Schwarzwaldzie do Bratysławy na Słowacji trasa liczy około 1000 km. Trasa na całym niemal odcinku "jak po stole" - niewiele krótkich i łatwych podjazdów.

Neusiedlersee - dla rowerzystów wyznaczono wokół trzcinowych zarośli ścieżki. Można okrążyć całe jezioro w jeden dzień (ok. 130 km.) nie starczy wtedy jednak czasu na atrakcje turystyczne leżące przy trasie. Rowery można zabierać na pływające przez jezioro statki i do autobusów. Łatwa trasa, niewiele podjazdów.
 

Grossglocknerstrasse - najsłynniejsza austriacka droga wysokoalpejska to wyzwanie dla zahartowanych w pedałowaniu non-stop pod górę (ok. 45 km. - trasa jest bardzo trudna!!) Bajeczne widoki na potężny masyw Grossglockner (3797m n.p.m.) możliwość spacerowania po Lodowcu Pasterce. Oszałamiające widoki na pokonane już serpentyny, stoki gór i wierzchołki w chmurach. Po przejechaniu całej trasy ma się uzasadniony powód do dumy z siebie!

Nockalmstrasse - piękna, malownicza i pełna serpentyn trasa alpejska ( 34 km.) wijąca się pośród alpejskich stoków. Wyzwanie dla lubiących jazdę na przerzutkach - ostre podjazdy!! Start z wysokości ok.600 m.n.p.m. a później na trasie Eisentalhöhe i Glockenhütte mające ponad 2000 m.n.p.m.

Jeziora Salzkammergut - malownicze trasy wśród jezior Landu Salzburg i Oberösterreich. Odcinki łatwe do pokonania bez stromych podjazdów. Na trasie kilka historycznych miejscowości np. St.Wolfgang ze swym słynnym ołtarzem Michaela Pachnera, Hallstadt, Gmunden czy Bad Ischl. Trasę warto rozłożyć na kilka dni

Jezioro Bodeńskie - łatwa i piękna trasa wzdłuż brzegu Jeziora Bodeńskiego na trasie malownicze miejscowości Niemiec Szwajcarii i Austrii. Warto zarezerwować min. 4 dni na spokojne pokonanie tej ok. 200 km trasy aby poznać lokalne atrakcje.