Salzburg

Salzburg

Land Salzburg to 7154 km2 powierzchni wypełnione atrakcjami. Wspaniały krajobraz, majestatyczne góry, krystalicznie czyste jeziora, malownicze miejscowości i niepowtarzalna stolica landu - Salzburg. Przez stulecia region ten był samodzielnym księstwem biskupim i dopiero w XIX wieku stał sie integralną częścią Austrii. Tutaj słynne atrakcje krajobrazowe znajdują się niemal ocierają się o siebie: wodospady Krimml, wysokogórska droga Großglöckner, zamek Hohenwerfen, kopalnia soli Hallein, malowniczy Bad Gastein czy wreszcie sam Salzburg wpisany przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Miasto ze swym pałacem Mirabell, twierdzą Hohensalzburg, uliczką Getreidegasse i Pałacem Hellbrunn jest festiwalem dla zmysłów i pozostaje niezatartym wspomnieniem. To tutaj urodził się Wolfgang Amadeusz Mozart, w Arnsdorf w 1818 roku napisane zostały nuty kolędy "Cicha Noc" a w Salzburgu od 1920 roku odbywa się popularny festiwal Salzburger Festspiele. Bogatą ofertę kulturalną uzupełnia szeroka gama możliwości sportowych: piesze wycieczki, trasy rowerowe, trekking, rafting, kajakarstwo, wspinaczka, narty, kąpiele w jeziorach, relaks w termach...

Salzburg
To absolutna perełka wśród miast Austrii. Historyczna zabudowa zdominowana obiektami sakralnymi (niegdyś niezależne księstwo biskupie), malownicze położenie pomiędzy dwoma wzniesieniami (najlepsze tarasy widokowe na miasto) z rwącym nurtem Salzach dzielącej miasto na dwie części.. Najsłynniejsza osobistość Salzburga to oczywiście  Wolfgang Amadeusz Mozart, którego śladami spaceruje się pięknymi ulicami odwiedzając Opactwo St.Peter, twierdzę Hohensalzburg czy ogrody pięknego pałacu Mirabell..

Bad Gastein
To jeden z najsłynniejszych adresów łączących w sobie górski kurort i świetną infrastrukturę narciarską pobliskich stoków. Historia kurortu jest długa i pełna słynnych nazwisk od indyjskich Maharadżów przez pruskiego króla Wilhelma I (był tutaj 20 razy na kuracji) do nazwisk z dzisiejszej prasy jak Franz Beckenbauer. Na gości czekają historyczne hotele z „Belle Epoqe“ komfortowe, nowoczesne kompleksy termalne i unikalne w skali Europy dawne sztolnie wykonane w poszukiwaniu złota, które dzisiaj są centrum terapii radonowej.

Schafberg
Ten wspaniały szczyt tak naprawdę znajduje się w Górnej Austrii ale granica z Salzburgiem przebiega tuż obok. Z urokliwego st. Wolfgang (wspaniały ołtarz figuralny tej klasy co Witt Stwosz w Krakowie). Wjechać można na górę staroświecką kolejką zębatą, która od ponad wieku buchając klębami dymu (nadal jest to kolejka parowa) wywozi na szczyt dziennie dziesiątki osób. Panorama z Schafberg jest zachwycająca – szczyty gór, jeziora, doliny są niemal na wyciągnięcie reki a stoi się tuż nad kilkusetmetrową przepaścią. Jeśli jeszcze wrażeń jest za malo można polączyć wycieczkę ze spacerem statkiem po jeziorze np.do piękniego St. Gilgen, które jest miejscem urodzin matki Mozarta i slynną miejscowością wypoczynkową.

Bad Gastein - romantycznie położony kurort, sztolnie radonowe, ośrodek narciarski

Hallein - stara zabudowa miasteczka, słynna kopalnia soli, muzeum kultury celtyckiej

Krimml - ogromne 3-stopniowe wodospady

Salzburg - stolica landu, przepiękna starówka, twierdza Hohesalzburg, pałac Mirabell

Werfen - średniowieczny zamek obronny Hohenwerfen, w pobliżu największa grota lodowa świata