Oberösterreich /Górna Austria

Górna Austria
Górna Austria ma 11.979 km2 powierzchni i ponad 1,3 mln. mieszkańców. Region znany jest z licznych możliwości wypoczynku: wiejskie okolice Innviertel, słynne Salzkammergut, granitowy masyw Mühlviertel czy sportowo-kulturalny region Phyrn-Eisenwurzen. Stolicą Landu jest Linz - najważniejsze miasto przemysłowe Austrii /Centrum Ars Electronica/ i równocześnie znane centrum kulturalne i uniwersyteckie. Wels i Steyer to urocze miasteczka z piękną, starą zabudową i licznymi festiwalami. W rejonie sporo jest klasztorów m.in. Kremsmuester, St. Florian, Mondsee, historycznych miejscowości i zamków (najbardziej znany jest z serialu filmowego Orth am Traunsee). Koniecznie należy zajrzeć do niezapomnianego Hallstadt, romantycznego St. Wolfgang, wyjechać kolejką na Schafberg aby nasycić sie urzekającą panoramą i zrobić wycieczkę statkiem przez Przełom Schlogeński na Dunaju.

 

Bad Ischl - cesarska villa

Minęły już dziesiątki lat a Bad Ischl jest nadal magnesem dla odwiedzających rejon Salzburga. Wypromowany w połowie XIX wieku przez rodzinę cesarską kurort stał się miejscem letnich spotkań intelektualnej i arystokratycznej elity oraz ulubionym letniskiem Franciszka Józefa, który spędził tutaj ponad 60 letnich sezonów!! Cesarska Villa zachowała atmosferę minionego stulecia a ciekawie zorganizowane zwiedzanie z przewodnikiem willi to spora dawka historii oraz anegdotek związanych z rodziną Habsburgów (willa należy nieprzerwanie do potomków cesarza). W czasie zwiedzania odwiedza się gabinet, w którym został podpisany przez cesarza „Manifest do moich Ludów”, który dał początek I wojnie światowej. Samo miasteczko posiada wiele uroczych zakątków, kilka ciekawych muzeów, pijalnie wód mineralnych i dziesiątki historycznych budynków.

 
Gmund - ceramika i linia tramwajowa
Tego pięknie położone nad jeziorem Traunsee miasteczka nie należy ominąć odwiedzając tamten rejon. Powodów do dumy jest sporo – jeszcze do dzisiaj wiele willi należy do potomków arystokratycznych rodów a anegdoty o mieszkających tutaj kiedyś znanych osobistościach usłyszeć można w czasie zwiedzania z przewodnikiem. W Gmund znajduje się najkrótsza linia tramwajowa Austrii o dł. 2,3 km. która przewozi rocznie ponad 300.000 pasażerów pięcioma historycznymi wagonami (obowiązkowo!!) ponadto miasteczko ma słynny zamek na wodzie i „Muzeum Sanitariatów“ (malowane klozety & CO – 300 eksponatów!!) oraz fabrykę ceramiki o imponującej tradycji. Produkt stąd zanim trafi do sklepu jest 60 razy brany do ręki w czasie jego powstawania!!


Hallstadt
Chyba nie ma w calej Austrii (a niektórzy uważaja, że w Europie) piękniejszej miejscowości niż przyklejone do zbocza, tuż nad lustrem jeziora Hallstätter See, malownicze Hallstadt. Miejscowość pojawia się w dziesiątkach opisów nie tylko ze względu na położenie i zaskakującą tradycję pochówków (w krypcie kaplicy cmentarnej znajduje się ponad 600 malowanych czaszek) ale przede wszystkim ze względu na imponującą historię tego miejsca, gdyż właśnie tutaj ok.3.000 lat temu rozwineła się kultura nazywana dzisiaj od znalezisk dokonanych w pobliżu miejscowości hallstadtską. Tutejsze znaleziska świadczą o rozległych kontaktach Celtów z dalekimi sąsiadami a wszystko dzięki soli. Kopalnia soli leżąca wysoko ponad miejscowością jest najstarszą w świecie!! (oczywiście obowiązkowy punkt programu)


Bad Ischl - kurort, letnia rezydencja Habsburgów - villa Cesarza Franciszka Józefa

Gmunden - miasteczko, historyczna zabudowa, romantyczny zamek Orth na jeziorze

Hallstatt - przepiękna miejscowość /UNESCO/ , historyczne znaleziska, kopalnia soli

Linz - stolica landu, historyczna zabudowa starówki

Steyer - imponująca, historyczna starówka, barokowy kościół pielgrzymkowy "Christkindl"

St.Wolfgang - romantyczna miejscowość, w kościele parafialnym wspaniały gotycki ołtarz szafiasty autorstwa Michalea Pacher

Wels - piękna zabudowa starowki